Svetovni dan Downovega sindroma, ki ga obeležujemo danes, letos poteka pod geslom Z NAMI, NE ZA NAS. Datum simbolno izraža genetsko posebnost tega sindroma – tretji dodani kromosom na 21. paru kromosomov človeške celice.
Tudi letos različna društva pripravljajo dogodke v več krajih po Sloveniji, tudi pohode z baloni, s katerimi bodo javnost seznanjali o pomenu vključevanja drugačnih v družbo.
Zavedajmo se, da lahko pri destigmatizaciji drugačnosti veliko naredimo sami, predvsem s svojim vedenjem in z vzgojo svojih otrok. Ljudje z Downovim sindromom lahko prav tako živijo polno življenje, imajo prijatelje, delo in hobije.
Pomembno je, da jih sprejmemo, prav tako, kot bi sprejeli človeka na invalidskem vozičku, slepega ali gluhega. Pri Downovem sindromu ne gre za bolezen, temveč gentsko posebnost, ki je tudi ni mogoče ozdraviti, lahko pa spodbujamo posameznikov duševni in telesni razvoj.
Kar lahko naredimo je, da človeka sprejmemo takšnega, kot je, ter mu izkažemo osnovno dostojanstvo in spoštovanje, kakršnega od drugih pričakujemo tudi mi sami.